Creative ideas · DIY

Poduszka z pomponami na widelcu

Cześć!

Dziś przychodzę do Was z postem jak uszyć prostą poduszkę. Żeby nie była taka nudna           i zwyczajna doszyje do niej własnoręcznie wykonane pompony.

Masz chwilkę czasu i ochotę na zrobienie czegoś kreatywnego? Zapraszam!

37

Co będzie nam potrzebne?

  1. Jakiś kawałek dowolnego materiału z czego powstanie poszewka na poduszkę. Musi być na tyle duży żeby dało wykroić się z niego dwa kwadraty 42×42 cm. Z reguły szyję   z tkanin zaprojektowanych przeze mnie, w tym wypadku jednak znalazłam świetny kawałek w jakimś secondhandzie.
  2. Maszyna do szycia. Ja używam starego Łucznika od babci. Coś w nim puka i stuka ale szyje jak marzenie. Jeżeli nie posiadasz maszyny możesz uszyć wszystko ręcznie, zajmie to trochę więcej czasu ale satysfakcja z uszycia czegoś dosłownie własnoręcznie- bezcenna:)
  3. Nożyczki, nitka pod kolor tkaniny, centymetr krawiecki lub linijka, ołówek, szpilki.
  4. Drewniany widelec! Pokaże jak zrobić śliczne pompony w 3 minuty.
  5. Dowolna włóczka. Może gdzieś po domu wala się jakiś kłębuszek? Jak nie w każdej pasmanterii dostaniesz od ok. 5 zł motek w każdym kolorze. Ja wybrałam pastelowy różowy, ponoć to najmodniejszy kolor tej wiosny:)
  6. Wypełnienie poduszki. Może być to specjalnie kupiony wkład lub stara poduszka która nie pasuje w salonie lub taką którą podrapał kot. ( dzięki kocie…)
  7. Nitkę i igłę w kolorze włóczki na pompony.

DSC_0440

Zaczynamy!

Wytnij z materiału 2 identyczne kawałki 42×42 cm. Następnie na jednym kawałku, po stronie wewnętrznej odmierz i pozaznaczaj z każdej strony 1 cm od brzegu. Najlepiej narysować pełne linie tworzące jakby ramkę, po tej linii będziemy szyć maszyną więc będzie to bardzo pomocne żeby szyło nam się prosto.

6162

49

Połóż obie tkaniny jedną na drugą, zewnętrznym nadrukiem do siebie i pospinaj szpilkami wzdłuż narysowanych linii. Pamiętaj żeby jeden cały bok zostawić niespięty- tą stroną włożymy wypełnienie- w tym momencie również określamy gdzie jest góra a gdzie dół poduszki, ponieważ szef po wypełnieniu będzie na dole. Warto zwrócić uwagę czy wzór tkaniny nie określa tego położenia, czyli żeby np. ptaszki nie leciały ku dołowi.

63

Przenosimy się na maszynę ( lub szyjemy ręcznie). Szyjemy prostym ściegiem z 3 stron po zaznaczonych liniach.

56

Następnie zygzakiem ( moja maszyna nie posiada overlocka) zabezpieczamy krawędzie przed pruciem  z tych samych 3 stron ( dół zostawiamy w spokoju cały czas). Zszywamy 2 warstwy naraz. Jeżeli jesteś ryzykantką albo twoja tkanina nie pruje się tak łatwo możesz olać ten punkt:P

505141

Po obcięciu wszystkich zbędnych nitek przewracamy poszewkę na drugą stronę i wpychamy w nią wypełnienie.

404243

Niezaszytą część materiału zaginamy do środka łącząc razem i spinając szpilkami ( tyle ile możemy pamiętając żeby zostawić ok 1cm na przeszycie)

44454647

Zszywamy wzdłuż szpilek. I gotowe! 80% pracy za Nami! Można tak zostawić albo zrobić sobie przerwę na kawę, winko, soczek, serial i przystąpić do pracy na pomponami.

48

Teraz weź drewniany widelec, włóczkę i nożyczki.

55

Zacznij nawijać włóczkę na widelec. Nawijaj, nawijaj, aż nie uznasz że już się na nawijałaś:) Pamiętaj, że im więcej nawiniętej włóczki tym pomponik będzie bardziej kształtny i miękki.

5452

Idealnie nawiniętą włóczkę zwiąż ok. 15 cm kawałkiem. Dla ułatwienia przewlecz pomiędzy 1 ząbkiem u góry, a 2 ząbkiem na dole. Delikatnie ściągaj nawleczoną włóczkę z widelca            i coraz mocniej zaciskaj wiązanie. Gdy już całkowicie ściągniesz włóczkę zwiąż ją mocno na supeł i sięgnij po nożyczki.

39

Wbij nożyczki zahaczając wszystkie pętelki z jednej strony ( patrz zdjęcie) uważaj żeby nie przeciąć wiązania.

DSC_0446

Tnij z jednej i drugiej strony pętelek. Powstał nie specjalnie wyglądający rozczochrany pompon. Czas go ufryzować w bardziej regularną kulkę.

53

Łatwo było? To jeszcze tak 3 razy:) W końcu potrzebujemy 4 pomponów. Ja musiałam zrobić 5 ponieważ jednego ukradł i zamordował mi kot:<

Teraz bierzemy naszą poduszkę, igłę i nitkę i przyszywamy pomponiki do każdego rogu.

38

Gotowe! Rozsiądź się wygodnie na swojej nowej poduszce, teraz to Tobie się należy kawał ciasta, a jak szyłaś to ręcznie to naprawdę duży kawał ciasta:)

K.

5859

Więcej ciekawych poduszek w moim wykonaniu:

tutaj i tutaj

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s